Latviski English 
 

Aktualitātes

Atskats uz EEZ projekta aktivitātēm skaņu ierakstu izpētes jomā

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālistikas pārvaldes Ekspertīžu biroja Skaņu ierakstu ekspertīžu nodaļa, sagaidot nodaļas pastāvēšanas 30. jubileju, no 2022. gada jūnija līdz 2024. gada februārim Eiropas Ekonomikas zonas projekta ietvaros piedalījās vairākās pieredzes apmaiņas vizītēs un konferencēs.
Vizītes tika īstenotas no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda programmas “Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta Nr.EEZ/VP/2020/1 “Atbalsts Valsts policijai ekonomisko noziegumu izmeklēšanas paātrināšanai un kvalitātes uzlabošanai Latvijā” aktivitātēm.

Somija


Pieredzes apmaiņu laikā apmeklētas Baltijas valstu Skaņu ierakstu ekspertīžu laboratorijas, kā arī vadošie skaņu ierakstu izpētes institūti un laboratorijas citviet Eiropā, piemēram, Nīderlandē, Vācijā, Šveicē, Itālijā u.c. Laboratoriju un ekspertu pieredze ir dažāda, tāpēc šīs vizītes ir bijušas abpusēji vērtīgas, izrunājot izpētes metodikas, programmnodrošinājumu un citus ar ekspertīžu veikšanu saistītus jautājumus. Vizītēs tika izskatīti dažādi praktiski piemēri, apgūtas jaunas programmas, kā arī gūts ieskats telpu tehniskajā aprīkojumā. Runājot par institūtu struktūru, jāpiebilst, ka Eiropā ir laboratorijas, kas strādā policijas sastāvā kopā ar notikuma vietas ekspertiem, un ir arī no tiesībsargājošajām iestādēm atsevišķi nodalīti neatkarīgi institūti, taču vairumā gadījumu ekspertu iestāde kā policijas struktūrvienība tiek uzskatīta par efektīvāku modeli.
Lielākā daļa no apmeklētajām laboratorijām ir arī ENFSI FSAAWG (European Network of Forensic Science Institutes Forensic Speech and Audio Analysis Work Group) asociācijas biedri, un lielākā problemātisko jautājumu daļa tiek risināta visās laboratorijās, mēģinot uzlabot un atvieglot procesus, izstrādājot jaunas programmas, pārskatot un papildinot metodes, kā arī sekojot līdzi mūsdienu tendencēm un tehnoloģijām. Arī 2023. gada ENFSI FSAAWG tikšanās, kas šoreiz notika Armēnijā, tika apmeklēta projekta aktivitātes ietvaros. Tajā piedalījās 22 dalībnieki no 16 valstīm, prezentējot jaunākos pētījumus un organizējot prakstiskās darbnīcas. Konferencē tika pārrunāta nākamā perioda darba stratēģija, uzsverot nepieciešamību iesaistīties jaunos projektos, kas galvenokārt ir saistīti ar mākslīgā intelekta attīstību un ietekmi, inovāciju un jaunu rīku izpēti, kā arī ekspertu kvalifikācijas celšanas nozīme, stiprinot sadarbību starp vienas jomas ekspertiem, piedaloties kopīgās diskusijās, starplaboratoriju testos, kā arī paplašinot zināšanas un pārrunājot skaņu ierakstu ekspertīžu jomas problēmas, risinājumus, tendences un tehnoloģisko attīstību, kā arī uzturot esošos un dibinot jaunus starpvalstu kontaktus. Konferencē tika dibināti ciešāki kontakti ar ārvalstu kolēģiem.

Zviedrija


Savukārt skaņu ierakstu kriminālistiskās izpētes jautājumiem veltītajā specializētajā konferencē „IAFPA (International Association for Forensic Phonetics and Acoustics) 2023 Annual Conference”, kas notika Šveicē, bija gan zinātnisko darbu sesijas, kurās prezentēja jaunākos zinātniskos pētījumus un tendences, kā arī plakātu sesijas un trīs praktiskās darbnīcas. Konferences temati bija daudzpusīgi, taču visi saistīti ar skaņu ierakstu ekspertīžu veikšanas metodēm, izmantotajiem risinājumiem, standartizāciju, metodoloģiju utt.

Tāpat jāpiemin 28. Liepājas Universitātes organizēto starptautisko valodniecības konferenci “Vārds un tā pētīšanas aspekti” – tājā tika prezentēti jaunākie pētījumi, terminoloģijas un lingvistikas novitātes, kā arī citi aktuālie valodniecības jautājumi.

Vizīšu laikā tika uzturēti esošie un dibināti jauni starpvalstu kontakti, kas ļaus vieglāk sadarboties starplaboratoriju testu veikšanā, jaunu ekspertīžu metožu apguvē vai jaunu programmu testēšanā un teorētisko un praktisko zināšanu paplašināšanā.

Zviedrija


Skaņu ierakstu ekspertīžu nodaļas eksperti uzstājās ar prezentācijām gan par iestādes un nodaļas struktūru un funkcijām, gan par atsevišķu problēmjautājumu izpētes procesu un risinājumiem. Tika diskutēts arī par mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstības niansēm skaņu ierakstu jomā, tāpat gūts ieskats ekspertiem mazāk zināmajās jomās - video un attēlu izpētē, rakstīta teksta autora noteikšanas ekspertīzē (tiek pētīta no lingvistiskā viedokļa), runātāju profilēšanā u.c., tādējādi ļaujot ekspertiem paplašināt zināšanas, ko nākotnē varētu praktiski izmantot arī Latvijā.

Ziņa sagatavota: 2024. gada 22. martā

 


augšā
 
 

Visas aktualitātes

ARHĪVS


 
 
 
LR IeM VP GKrPP KRIMINĀLISTIKAS PĀRVALDE
Bruņinieku iela 72 b, Rīga, LV-1009, tālrunis 67208662, e-pasts: kp@vp.gov.lv

Paziņot par kļūdu / labojumiem / ieteikumiem